b-o-b-logo-2011-2-150x150

 You voted, they won

 

BEST ALLERGIST

Winner
BETTER MEDICAL CARE

Runner up
DR.DAVID MENCHELL

BEST ASSISTED LIVING

Winner
LITTLE NECK CARE CENTER

Runner up
HOMEWATCH CAREGIVERS

BEST AUDIOLOGIST

Winner
GB AUDIOLOGY, PLLC

Runner up
MIRACLE EAR CENTER ATLAS PARK

BEST BARBERSHOP

Winner
UTOPIA BARBER SHOP

Runner up
MICHAEL’S PLACE BELL BLVD

BEST BEAUTY SUPPLY

Winner
NATURAL MARKET

Runner up
QUEENS BEAUTY SUPPLY

BEST CHIROPRACTOR

Winner
RICHARD KIM CHIROPRACTIC P.C.

Runner up
NY REHAB PAIN MANAGEMENT & MEDICAL SERVICES

BEST CYCLING CENTER

Winner
SIMPLY CYCLE ASTORIA

Runner up
SYNERGY FITNESS

BEST DENTIST

Winner
BOULEVARD PLAZA DENTAL

Runner up
CITI DENTAL

BEST DERMATOLOGIST

Winner
DR. JORDAN ZUCKERMAN

Runner up
W&W MEDSPA

BEST DIALYSIS CENTER

Winner
BAYSIDE DIALYSIS CENTER

Runner up
DAVITA QUEENS DIALYSIS CENTER

BEST DIET CENTER / DIETITIAN

Winner
DR. SAUL MASLAVi

Runner up
WEIGHT WATCHERS

BEST EYEBROW THREADING

Winner
ASHA THREADING STYLE SALON

Runner up
D & S THREADING SALON

BEST EYECARE

Winner
MK VISION CENTER

Runner up
BAYBRIDGE OPTICAL

BEST GENERAL PHYSICIAN

Winner
FIRST MED

Runner up
JOSEPH ADDABBO FAMILY HEALTH

BEST GYM

Winner
SIMPLY FIT ASTORIA

Runner up
THE FITNESS DETECTIVE

BEST HAIR COLOR

Winner
MILAN HAIR STUDIO & SPA

Runner up
SOPHIA’S HAIR STUDIO

BEST HAIRCUTS

Winner
HOUSE OF STYLE

Runner up
UTOPIA BARBER SHOP
MICHAEL’S PLACE

BEST HAIR SALON

Winner
HOUSE OF STYLE

Runner up
CHRISTIE & CO. SALON & SPA

BEST HEALTH FOOD

Winner
HEALTH NUTS

Runner up
NATURAL FRONTIER MARKET

BEST HEMORRHOID TREATMENT CENTER

Winner
SANG I. PAK, MD

Runner up
DR. P. PATRICK BASU

BEST HOME NURSING

Winner
QUALITY HEALTH CARE

Runner up
OZANAM HALL OF QUEENS NURSING HOME

BEST LASER TREATMENT CENTER

Winner
AURA LASER & SKIN REJUVENATION CENTER

Runner up
VITA LASER MEDICAL & SPA

BEST MASSAGE

Winner
REVERIE SPA – MARIE CANGEL

Runner up
MASSAGE ENVY

BEST NAIL SALON

Winner
CHRISTIE & CO. SALON & SPA

Runner up
R&L UNISEX HAIR SALON

BEST NEUROLOGY

Winner
DR. KOLESNIK

Runner up
ASSOCIATION FOR NEUROLOGICALLY IMPAIRED BRAIN

BEST OB/GYN FERTILITY

Winner
NORTH SHORE OB GROUP

Runner up
DR. PETER H DRAGONAS

BEST ONCOLOGY

Winner
QUEENS MEDICAL ASSOCIATES

Runner up
FLUSHING RADIATION ONCOLOGY

BEST OPTICIAN

Winner
MK VISION CENTER

Runner up
VINCENT OPTICIANS

BEST ORTHODONTIST

Winner
D SQUARED ORTHODONTICS

Runner up
NORTH SHORE ORTHODONTICS

BEST ORTHOPEDICS

Winner
ABLE ORTHOPEDIC & SPORTS MEDICINE

Runner up
FOREST HILLS ORTHOPEDICS

BEST PEDIATRICIAN

Winner
PM PEDIATRICS

Runner up
QUEENS PEDIATRIC CARE LLP

BEST PERSONAL TRAINING

Winner
THE FITNESS DETECTIVE

Runner up
BODY BY BERLE

BEST PHARMACY

Winner
STERLING PHARMACY

Runner up
WHITESTONE PHARMACY

BEST PHYSICAL THERAPIST

Winner
AGE WELL PHYSICAL THERAPY & WELLNESS, P.C.

Runner up
DR. BEG, PHYSICAL THERAPY

BEST PILATES

Winner
SPENCER’S PILATES ARTS

Runner up
MIMI FOR ME YOGA, MIND & BODY WELLNESS STUDIO

BEST PODIATRIST

Winner
DR. STEVEN MAZER

Runner up
DR. LARRY SILVER

BEST RADIOLOGY

Winner
MAIN STREET RADIOLOGY

Runner up
ADVANCED RADIOLOGICAL IMAGING

Runner up
DOSHI DIAGNOSTIC IMAGING SERVICES

BEST REHABILITATION

Winner
MULTI SPECIALTY PHYSICAL REHAB CENTER

Runner up
DR. MICHAEL ADLER

BEST SPA

Winner
REVERIE SPA

Runner up
CHRISTI & CO. SALON & SPA

BEST TANNING SALON

Winner
SOLERA TANNING

Runner up
BEACH BUM TANNING

BEST URGENT CARE

Winner
FIRST MED

Runner up
UNION MEDICAL URGENT CARE

BEST VEIN CENTER

Winner
GARVEY VASCULAR SPECIALISTS

BEST VETERINARIAN

Winner
MASPETH ANIMAL HOSPITAL

Runner up
CENTRAL VETERINARY ASSOCIATES

BEST YOGA

Winner
TREE OF LIFE

Runner up
BIKRAM YOGA

BEST ZUMBA

Winner
HOLLA STUDIO

Runner up
SIMPLY FIT ASTORIA